Αρχική σελίδα » Ανακοινώσεις » Παλαιότερες Ανακοινώσεις

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΠΜΣ "ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ"

ΣΕ ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΜΗΡΟ

->Υπενθυμίζουμε στους φοιτητές του ΠΜΣ Φιλοσοφία ότι, όπως κάθε χρόνο, θα διεξαχθεί και φέτος Διεθνές Συνέδριο για τον Όμηρο στη Χίο, κατά το διάστημα 9-16 Ιουλίου 2023. Επικρατέστερη ημερομηνία για τη συνεδρία στην οποία θα συμμετάσχει το ΠΜΣ είναι η 12η Ιουλίου.

->Όσοι μεταπτυχιακοί μας φοιτητές θέλουν να πάρουν μέρος με ανακοίνωση για τον Όμηρο και τη φιλοσοφία, παρακαλούνται να το δηλώσουν με email στη γραμματεία μέχρι τις 04/06. Στο μήνυμα αυτό να σημειώνεται και το θέμα που θα πραγματευθεί ο φοιτητής στην ανακοίνωσή του (διάρκειας 15 λεπτών).

->Προσφέρονται τα εισιτήρια με πλοίο και η διαμονή στη φοιτητική εστία της Χίου. Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να δηλώσουν υποψηφιότητα μόνο αν είναι σίγουροι για τη συμμετοχή τους, επειδή δεν επιτρέπεται επιστροφή εισιτηρίων στους διοργανωτές.

8/2/2023

ΓΙΑ ΕΠΑΝΕΓΓΡΑΦΕΣ ΕΙΣΑΧΘΕΝΤΩΝ 2015-2019

Σας ενημερώνουμε ότι οι φοιτητές με πρώτη εγγραφή ως και το 2019 που δεν έχουν ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις τους (δηλ. δεν έχουν καταθέσει 9 εργασίες εξαμήνων + τη διπλωματική εργασία τους), μπορούν να υποβάλουν αίτηση επανεγγραφής στο ΠΜΣ (την κατεβάζετε από εδώ) για ένα εξάμηνο, μέχρι τις 20/02/2023.

Μετά το πέρας αυτής της ημερομηνίας, θα ενημερωθούν για την έκβαση του αιτήματός τους.

Ειδικά για τις επανεγγραφές, οι φοιτητές όλων των κατευθύνσεων πρέπει να στείλουν την αίτησή τους, πλήρως συμπληρωμένη, στη διεύθυνση ηλ. ταχυδρομείου:

secr-appliedethics@philosophy.uoa.gr

Οι φοιτητές των οποίων η αίτηση θα εγκριθεί θα κληθούν να καταβάλουν τέλη φοίτησης ύψους 600€ με τελική προθεσμία: 05/03/2023.

Θα τους δοθεί έτσι η δυνατότητα να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους μέχρι το τέλος της εξεταστικής περιόδου Σεπτεμβρίου 2023. Η συνέχιση της φοίτησης μετά το πέρας της περιόδου αυτής δεν επιτρέπεται.

Παλαιότερες ανακοινώσεις

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΜΣ

Σε συνέχεια της προηγούμενης ανακοίνωσης, σας ενημερώνουμε ότι οι παλαιότεροι φοιτητές του ΠΜΣ μπορούν εκ νέου να καταθέτουν στο eclass https://eclass.uoa.gr/courses/PHILOSOPHY992/ τις εργασίες που οφείλουν, καθώς τα σχετικά πεδία υποβολής εργασιών άνοιξαν εκ νέου και θα παραμείνουν ανοιχτά μέχρι την 31η Ιανουαρίου.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΜΣ

Οι παλαιότεροι φοιτητές του ΠΜΣ με χρόνο εισαγωγής από το 2015 έως το 2019 καλούνται να τακτοποιήσουν τις ακαδημαϊκές υποχρεώσεις τους, προκειμένου να μη διαγραφούν.

Ειδικότερα, μέχρι την 31η Δεκεμβρίου 2022 οφείλουν να έχουν καταθέσει όλες τις εργασίες που τους υπολείπονται, καθώς και ικανό τμήμα της διπλωματικής τους στον επόπτη τους.

Μέχρι την 31η Ιανουαρίου 2023, θα πρέπει να έχουν καταθέσει το σύνολο της διπλωματικής τους προς κρίση, αλλιώς θα διαγραφούν.

Όσοι χρωστούν λογικό αριθμό εργασιών και ένα μέρος της διπλωματικής τους θα έχουν τη δυνατότητα να εγγραφούν για ένα και μόνο πρόσθετο εξάμηνο, δηλαδή το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2022-2023, καταβάλλοντας τα αντίστοιχα δίδακτρα.

Σε περίπτωση μη εκπλήρωσης των ακαδημαϊκών υποχρεώσεών τους, μετά το πέρας του πρόσθετου εξαμήνου θα διαγράφονται.

Οι οφειλόμενες εργασίες θα κατατίθενται ηλεκτρονικά, με αναγραφή στον τίτλο του αρχείου του ονόματος του διδάσκοντος και του μαθήματος, στο e-class: https://eclass.uoa.gr/courses/PHILOSOPHY992/

Οι διπλωματικές προς κρίση θα κατατίθενται ηλεκτρονικά, με αναγραφή στον τίτλο του αρχείου του τίτλου της εργασίας και του ονόματος του επόπτη, στο e-class: https://eclass.uoa.gr/courses/PPP822/

*7/11/22: Οι εγγραφές στο ΠΜΣ δεν έχουν ξεκινήσει. Όταν ξεκινήσουν, θα ενημερωθείτε και ατομικά.

*Τα μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου του ακαδημαϊκού έτους 2022-2023 θα ξεκινήσουν την εβδομάδα της 14ης Νοεμβρίου 2022. Το πρόγραμμα θα ανακοινωθεί.

*Οι φάκελοι των υποψηφιοτήτων για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 είναι σε διαδικασία επιλογής. Θα υπάρξει σύντομα ενημέρωση.